Dienos

Valandos Minutės Sekundės

 

 

 
Apie Žaslius - Architektūra ir statiniai


Miestelio išplanavimas formavosi palaispniui. Tam įtakos turėjo reljefas bei ekonominė miestelėnų padėtis. Prie centrinės aikštės kūrėsi labiau pasiturintys, kadangi čia žemės nuomos kaina buvo pakankamai aukšta. Kadangi vietos buvo nedaug, namai stovėjo arti vienas kito, o sklypai buvo siauri ir ilgi. Prekybininkų bei amatininkų namai smarkiai skyrėsi nuo žemdirbių namų: „Pastato priekyje, nuo gatvės ir aikštės, buvo prekybinės patalpos, gilumoje ( kiemo pusėje ), taip pat mansardoje („salkoje“) – gyvenamosios patalpos“.[5] Kadangi prekybininkai daugiausia buvo žydai, tai ir centrinėje miestelio dalyje pagrinde jie ir gyveno.
 

Dar iki 1905 m. namai daugiausiai buvo mediniai, tačiau minėtais metais praūžęs gaisras sunaikino du trečdalius visų namų. Žmonės bijodami, kad gaisras vėl gali pasikartoti, pradėjo statyti plytinius namus, kas negalėjo sau to leisti, statėsi tik dvi sienas plytines – nuo kaimynų, kad pas kaimynus įsiplieskus gaisrui ugnis negalėtų persimesti į kitus namus. Tos sienos vadinosi „ugniasienėmis“.
 

Pastatai kurie buvo pastatyti po 1905 m. gaisro priskiriami „plytų stiliaus“ architektūros krypčiai. „Jie dekoruoti saikingais orderio elementais: piliastrai žymi pagrindinių fasadų kraštus, pastoges juosia dantyti karnizai, o langai dažniausiai sumūryti su segmentinėmis sąramomis bei dekoruoti įvairių raštų apvadais, laužytais arba lenktais sandrikais, iškilūs ornamentai puošia palangių plokštumas“.[6] Tuo tarpu šoniniai mūrinių pastatų fasadai yra gerokai kuklesni. Kiekvienas žasliečių namas turi savito stiliaus dekorą, kuriuo tarsi sukuriamas išskirtinis namo charakteris, tačiau namo stilius neišsiskiria iš architektūrinės visumos, kadangi visos raiškos detalės buvo naudojamos labai išmoningai ir saikingai.  Taip pat įvairios dekoro detalės puikiai atspindėjo pastato funkciją
 

Labiausiai išsiskiriantis Žaslių miestelio statinys yra Šv.Jurgio bažnyčia. Ji pastatyta 1902 m. tuometinio kunigo K.Kibelio. Ši bažnyčia yra neogotikinio stiliaus ( kai kur dar rašoma eklektika ). Bažnyčia yra kraštovaizdžio dominantė, kadangi yra ant auktšos kalvos, nuo kurios matosi Žaslių ežeras.  Ši bažnyčia buvo gerokai apgriauta I Pasaulinio karo metais, kuomet buvo apšaudyta. 1933 m. bažnyčios teritorijoje buvo pastatyta koplyčia, kuri taip pat sulaukia nemažai dėmesio iš aplinkinių bei turistų.
 

 
     

 

 
 

 

BĖGIMAS APLINK ŽASLIŲ EŽERĄ © Visos teisės saugomos